strona główna arrow Szkolenia arrow Poprzednie szkolenia
Poprzednie szkolenia PDF Drukuj E-mail
Do historii przeszło juz kilka szkoleń organizowanych przez Polski Klub Przepuklinowy i Klinikę Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej CM UMK w Bydgoszczy

Rok 2000
1. Pierwsze szkolenie odbyło się w  dniu 8 listopada 2000 r. w Klinice Chirurgii Ogólnej i Naczyń w Bydgoszczy. Odbyły się 2 operacje pokazowe dużych przepuklin brzusznych. W obu przypadkach zastosowano technikę ułożenia dużej siatki polipropylenowej pod mięśniami brzucha (m. Rives).

Rok 2001
2. Drugi kurs odbył się w dniach 4-5 czerwca 2001 r.  w Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej i Naczyń w Bydgoszczy  na zlecenie CMKP W-wa kurs z chirurgii przepuklin ("Przepukliny pachwiny i przedniej ściany brzucha"). W pierwszym dniu 2 operacje dużych przepuklin brzusznych operowanych technika zamięśniowego beznapięciowego ułożenia siatki; drugiego dnia były operacje przepuklin pachwinowych metodami TAPP, Lichtenstein, Rutkowa i PHS.
Zobacz: zdjęcie uczestników kursu.

3. W dniach 18-19 pażdziernika 2001 r. w Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej AM w Bydgoszczy (powstałej z podziału Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej po przejściu prof. dr hab. med. Zygmunta Mackiewicza na zasłużoną emeryturę) odbyła się 2-ga edycja kursu przepuklinowego w roku 2001. 12 osób zostało rekrutowanych przez CMKP w  Warszawie, pozostałych 20 (!!) zgłosiło się po ogłoszeniu na stronach PKP. Tematyka była typowa- staraliśmy się dać przegląd wszystkich współczesnych metod operacyjnych chirurgii przepuklin. Duże wsparcie uzyskaliśmy od naszych gości: doc. M. Jackowskiego z Torunia;  dr A. Stanek z Gdańska (obaj pokazali techniki laparoskopowe);
dr J.Winczakiewicza z Torunia (Shouldice)
Jeżeli weźmie się pod uwagę nakład pracy naszych gości konieczny do przeprowadzenia swoich wykładów i operacji pokazowych a drugiej strony - ile za to możemy im zapłacić (z pieniędzy CMKP) to wielka im chwała. Robią to na prawdę dobrze i "społecznie". Tą drogą jeszcze raz im dziękuję i aż "wstydzę się" zapraszać ich na następne edycje kursu Sponsorami były firmy Tyco i Gore; też serdecznie im dziękuję, gdyż umiliły uczestnikom szkolenia pobyt.
Zobacz:  zdjęcie uczestników kursu.

Rok 2002 
4. Kolejna edycja kursu odbyła się w połączeniu ze zjazdem przepuklinowym w dniach 20-21 września 2002 r. w Bydgoszczy . Tradycyjnie zaprezentowano najważniejsze techniki chirurgiczne operacji przepuklin pachwiny i brzusznych.
Frekwencja dopisała.

Rok 2003
5.

Rok 2007
Szkolenie w dniach 27-28 września 2007r. w Bydgoszczy, wzięło udział 16 uczestników

 

Logowanie